Артериалната хипертония, или повишеното кръвно налягане, е сред най-разпространените хронични заболявания. Състоянието засяга около 1 милиард души по света. България не прави изключение и е част от страните с висок сърдечносъдов риск.
Характерно за артериалната хипертония е трайното повишаване на диастолното налягане над 90 mmHg и/или на систолното налягане над 140 mmHg. Високото артериално налягане води до увреждане на здравето, но може да не причинява болестни симптоми. Затова е определяно и като „тихия убиец”.
Лекарска помощ е необходимо да се потърси при наличието на следните симптоми:
– замайване;
– главоболие;
– задух;
– гадене съпроводено със силно главоболие;
– болка в гръдния кош или недостиг на въздух при усилие;
– промяна на зрението.
Рискови фактори
– Основните рискови фактори за артериална хипертония са:
– фамилна обремененост;
– наднормено телесно тегло;
– увеличена консумация на готварска сол и алкохол;
– тютюнопушене;
– ниска физическа активност и заседнал начин на живот;
– емоционално напрежение и стрес.
Усложнения
Профилактиката и ранното диагностициране на хипертонията са от изключително значение за предотвратяване на усложнения от артериална хипертония. Артериалната хипертония натоварва сърдечносъдовата и кръвоносната системи. Неконтролираното високо кръвно налягане може да доведе до сериозни последствия за здравето. Сред тях са:
– сърдечен инфаркт;
– мозъчен инсулт;
– сърдечна недостатъчност;
– бъбречна недостатъчност;
– нарушено зрение.
Контрол на артериалната хипертония
Освен провеждане на медикаментозно лечение, основна роля за контролиране на високото кръвно налягане и превенция на усложнения от артериалната хипертония имат и промените в стила на живот. Те включват отслабване при наднормено телесно тегло; спазване на здравословен хранителен режим с високо съдържание на плодове и зеленчуци и ниско съдържание на мазнини и натрий/сол.
Важни са и редовните физически упражнения, избягване консумацията на алкохол и цигари. Друга препоръка на специалистите е намаляване на напрежението и стреса.